Середа
16.07.2025
10:46
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт заступника директора з виховної роботи та вчителя бі...
Головна Реєстрація Вхід
Каталог файлів »
Меню сайту

Категорії розділу
Розробки уроків [26]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 46

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Файли » Біологія » Розробки уроків

Розробка уроку «Сапротрофні - цвільові гриби, паразитичні (на прикладі трутовиків та збудників мікозів людини)» з біології в 6-му класі
25.03.2016, 10:00

Тема. Сапротрофні – цвільові гриби, паразитичні (на прикладі трутовиків та збудників мікозів людини).

Мета уроку: розкрити роль грибів в екосистемах, практичній діяльності людини; розвивати вміння висловлювати свою думку; розвивати вміння працювати з додатковою літературою, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; формувати екологічно-цілісну орієнтацію в плані взаємин людини і навколишнього природного середовища. 

Обладнання: запис звуків співу птахів, муляжі грибів, зображення грибів (чага, мухомор червоний,  житні ріжки і ін.), фішки, виготовлені учнями до уроку, таблиця «Дріжджі. Цвілеві гриби».

Тип уроку:комбінований. 

Хід уроку

І. Організаційний етап. (Звучить запис співу птахів «Ранок у лісі»)

-- Доброго дня , діти. Зараз ми з вами здійснимо уявну подоріж до лісу. Закрийте очі і уявіть ліс. (Зачитую уривок з твору М. Коцюбинського «Хо (Ранок у лісі)

…Стрепенувся врешті ліс і собі заграв... Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо — туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами...

На галяву вискакує з гущини сарна і, зачарована чудовим концертом, зупиняється, витяга цікаву мордочку до кривавої смуги обрію, що червоніє на узліссі поміж деревами, і слуха.

Полохливий заєць, причаївшись під кущем, пригина вуха, витріща очі й немов порина ввесь у море лісових згуків...

Аж ось ринуло від сходу ясне проміння, мов руки, простяглось до лісу, обняло його, засипало самоцвітами, золотими смугами впало на синю від роси траву на галяві, де гостро на тлі золотого світла випинається струнка постать сарни.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

   І ось ми з вами йдемо лісом і шукаємо гриби(музика стихає, діти відкривають очі).

А) Сигнальна гра «Який це гриб?»(Використовуючи муляжі грибів)

1 червоний сигнал – трубчастий гриб; зелений – пластинчастий.

2 червоний сигнал – отруйний гриб, зелений – їстівний.

Б) біологічна задача «Поясни явище».

У молодому сосновому лісі ростуть здебільшого маслюки, у старому — боровики, а в осиковому — красноголовці (підосичники), у березовому – підберезники. Чому? (Ці шапинкові гриби утворюють мікоризу лише з певними видами дерев.)

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Людина без знань однаково що гриб:

 хоч на вигляд і міцний, а за

 землю погано тримається.

Китайське прислів’я

- Чи дійсно гриби такі безпомічні?

 А)Слово вчителя. Є серед грибів і справжні хижаки, які полюють на живих істот. Є гриби, які ловлять дрібних комах. Гриби-мисливці обзавелися клейкими наростами, мережами з безлічі кілець і іншими пристосуваннями для лову тварин(фото 1). Існують гриби, які харчуються гусеницями. Вони викидають спори, на відстань до 1 метра, які прилипають до тіла комахи. Спори поступово проростають в тілі жертви, знищуючи її.                            Фото 1

Так, і в наших організмах живе величезна кількість грибів, багато з яких може викликати найнеприємніші захворювання.

Б) Мозковий штурм.

-- Отже, як ви вважаєте, про що ми сьогодні з вами дізнаємося на уроці?

(Свої припущення записують діти по черзі на дошці.)

От ми і маємо завдання уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо які гриби вміють себе захистити, а то й виступають агресорами..

IV. Мотивація навчальної діяльності.

V. Виклад нового матеріалу.

 План викладу матеріалу.                                                                                                                     

1.Гриби паразити рослин: ріжки, сажкові гриби, фітофтора,                                                                                                                                              бура іржа або іржасті гриби, борошниста роса, парша, трутовики.

2. Гриби-паразити людини .

3. Цвілеві гриби.

4. Дріжджі.

 (Повідомлення учнів. Перегляд презентації «Гриби – паразити рослин» .) 

Картинки по запросу гриби паразити злакових рослин фото1. Гриби паразити рослин.

   Ріжки, житні ріжки. Паразитичний гриб, уражає понад 170 видів дикорослих і культурних злаків. Спора гриба заражає зернівку і з неї утворюється так званий склероцій гриба. Збирають ріжки вручну під час жнив. Склероції містять дуже отруйні                     

Картинки по запросу гриби паразити злакових рослин фото алкалоїди, які викликають галюцинації, сильний біль у шлунку, судоми і смерть людини. У медицині препарати із ріжків застосовують в акушерсько-гінекологічній практиці для зупинки кровотечі у жінок після пологів.

                 1 Ріжки. 2 Сажкові гриби

   Сажкові гриби.  До них належать гриби, що паразитують на культурних і дикорослих рослинах родини злакових, осокових, гречкових, жовтецевих, лілійних та ін. Їх відомо близько 700 видів.

Злаки, уражені сажкою, врожаю звичайно не дають, бо колоски їх або зовсім або частково зруйновані і заповнені чорним пилом — спорами сажкового гриба. Спори сажки дрібні, їх дуже багато. От чому сажка може поширюватися надзвичайно швидко. Спори сажки здатні проростати і заражувати нові врожаї протягом 10 років. Колоски і волоті злаків, уражені сажкою, можна легко помітити в полі, бо колоски руйнуються, чорніють від спор, що скупчилися на них. Колоски набирають якби обгорілого вигляду, через що хвороба і. дістала назву «сажка».

На різних злаках паразитують певні види сажки, і тому, наприклад, спори сажки вівса не можуть заражувати ячмінь і т. д. Найбільш поширені: сажка вівса; сажка проса; сажка пшениці; сажка ячменю; пухирчаста сажка кукурудзи. Крім того, поширені:  тверда сажка пшениці; тверда сажка жита. 

   Фітофтора. Фітофтора розмножується нестатево, а саме зооспорами. Спори фітофтори зимують на заражених бульбах, особливо на тих, які залишилися в землі після збору врожаю, в купах бадилля, ґрунті або заражених рослинах і швидко поширюються в теплих і вологих умовах.(мал.1) Це може мати руйнівні ефекти, завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам.

Спори розвиваються на листках і поширюються від рослини до рослини, коли температура повітря вище 10 ° C, а вологість зберігається на рівні 75% і вище протягом двох або більше днів. Дощ може вимити заразу в ґрунт, де вони заражають молоді бульби. Інший спосіб розповсюдження — рознос інфекції вітром на багато кілометрів від джерела зараження.

Ранні стадії хвороби легко можуть бути не помічені,                           Мал. 1

до того ж не всі рослини уражаються одночасно. Ознаки захворювання включають появу темних плям на листових пластинах і стеблах рослини. У вологих умовах зі зворотного боку листя з'являється білий пухнастий наліт спороношення патогена, і вся рослина може бути знищеною. У заражених бульбах з'являються сірі або темні ділянки, які під шкіркою мають червонувато-коричневий колір.

   Іржасті гриби. Іржасті гриби - облігатні фітопаразити з вузькою спеціалізацією. Назва їхнього порядку пов'язана з наявністю у спорах грибів пігменту, близького за хімічним складом до каротину (з лат.: uredo - іржа). Уражені рослини вкриваються подушечками (пустулами) різних відтінків рожевого або червоно-бурого кольорів, тому і хвороби, що спричинюють ці гриби, отримали назву іржасті. В іржастих грибів складний цикл розвитку. Характерним для них є декілька послідовних спороношень, що закінчуються утворенням зимуючих спор. Бура листкова іржа – найпоширеніша      Фото 2

 з усіх видів іржі.Вражає злакові рослини. Хвороба проявляється в основному на верхньому боці листків у вигляді іржасто-бурих подушечок, заповнених спорами гриба. Листки сприйнятливих сортів можуть повністю покриватися                                

іржастими пустулами, що призводить до їхнього скручування              

і передчасного відмирання.(фото 2) Процес зараження рослин збудником бурої іржі відбувається лише в краплині води і починається з проростання урединіоспор шляхом утворення ними росткових трубок. Інфекційний гіф проникає у тканину рослини-господаря через тканинні продихи. 

    Борошни́ста роса́ — хвороба рослин, спричинювана паразитними грибами одини борошнисторосяних . Характеризується утворенням на уражених частинах рослин (листкахстеблахплодахгрибниці у вигляді білих або сіруватих борошнистих нальотів. Найбільш відомими є борошниста роса аґрусувинограду, борошниста роса дуба, інших рослин. Уражені листки деформуються, засихають і обпадають. На нестиглих ягодах наліт легко стирається, пізніше він стає темно-бурим, повстяним. Уражені ягоди перестають рости, засихають і обпадають. У пагоні уражуються верхівки приросту, ріст їх припиняється, верхівки скривлюються, засихають, стають коричневими, пізніше чорніють.

   Трутовики. Трутовики або трутові гриби - група грибів, що оселяються на стовбурах дерев, тому їх називають руйнівниками деревних насаджень, особливо лісових(фото 3).                                

Гриби-трутовики за зовнішнім виглядом нагадують копита тварин. Але це лише плодові тіла, а сама грибниця знаходиться в стовбурі.                  Щоб зрозуміти живий гриб-трутовик чи вже завмер                           Фото 3

і не росте, можна дізнатися за зовнішнім виглядом: якщо по краю плодового тіла інтенсивно утворюються численні крапельки рідини, він живий і трубчастий шар ще наростає. Їхні розміри можуть досягати, навіть, 450 см у діаметрі. Це багаторічні організми . Існують і однорічні види грибів-трутовиків, але вони тонкі, шкірясті, інколи пробкові і невеликі за розміром.  Лісове господарство щодо цих грибів-паразитів притримується різних точок зору. По-перше, вони руйнують цінні деревні породи. По-друге, якби не вони, то ліси були б захаращені стовбурами мертвої деревини, сучками, пнями. А ці гриби допомагають їх розкладати і завдяки цьому приймати участь у колообігу речовин на планеті.

   Парша. небезпечна хвороба рослин, що викликається переважно мікроскопічними патогенними грибами (інколи актиноміцетами і бактеріями) і що характеризується поразкою поверхневих тканин листя, плодів, квіток, втеч, бульб, коренеплодів. Виявляється у вигляді лущення кутикули або шкірки, утворення плям, виразок, пустул або бородавочок. Найбільш                        Фото 4

шкідлива парша яблуні і груш (фото 4).

  2. Хвороби людини, викликані грибами(розповідь вчителя):

— парша — гриб ахоріон (оселяється на волосяній поверхні голови);

— стригучий лишай — гриб трихофітон;

— пліснявка (у немовлят) — дріжджовий гриб — сидіум;

— кандидоз (молочниця) — викликається грибком кандиди.

3. Представники цвілевих грибів.

А) Робота з підручником (с. 236- 237, Костіков 2014)

Б) Складання опорного конспекта в зошиті «Різноманітність цвілевих грибів.»

4. Дріжджі.

А) Розповідь вчителя. Робота з таблицею «Дріжджі. Цвілеві гриби».

   Дріжджі - одноклітинні нерухомі організми овальної або витягнутої форми, завбільшки 8-10 мкм. Об'єднує близько 1500 видів. Живуть дріжджі в рідких або напіврідких субстратах, в яких багато органічних речовин. Поширені на рослинах (на субстратах, багатих глюкозою, у нектарі квітів, на поверхні солодких плодів), у ґрунті. Дріжджові клітини нерухомі і мають овальну форму. Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю, провокуючи при цьому характерні зміни в навколишньому середовищі. Розмноження дріжджів здійснюється брунькуванням (поділом). Можливий і статевий шлях розмноження. Зигота, яка при цьому утворюється, трансформується в «сумку», в якій містяться 4-8 спори. У одноклітинному стані дріжджі здатні здійснювати вегетативне розмноження. Так, можуть брунькуватися спори або зиготи.

   Багато видів (але не всі) здатні до спиртового бродіння (пивні, винні дріжджі). Деякі види використовуються для виготовлення молочних продуктів (кефір, кумис та ін.)    

Б) Повідомлення учня.

    «Чайний гриб". Напевно, багато хто з вас тримав чи тримає цього гриба вдома. Його заливають слабким розчином солодкого чаю і через кілька (7-8, або менше) днів, залежно від розмірів гриба і кількості рідини, отримують приємний газований кисло-солодкий  напій, який добре втамовує спрагу, поліпшує обмін речовин і зміцнює захисні сили організму. Чайний гриб є симбіотичним організмом, поєднанням дріжджів та оцтовокислих бактерій. Настій гриба знижує артеріальний тиск і рівень холестерину в крові, регулює діяльність травного каналу, має антибіотичні, протизапальні та знеболювальні властивості. Настоєм гриба добре полоскати горло при ангіні та застудних захворюваннях.

 VI. Узагальнення знань. 

Складання опорного конспекту

А) Завдання на відповідність. ( На дошці заздалегідь записані речення, діти повинні дописати відповідні назви грибів.)

— руйнують деревину- …

— псують мастила, книжки, тканини, папір, шкіряні вироби, спричиняють корозію металлу- …

— спричиняють псування харчових продуктів- …

— призводять до втрати врожаю- …

— викликають захворювання людини і тварин, рослин- …  .

Завдання для учнів:

— Наведіть приклади грибів до кожного пункту конспекту(використовуючи матеріал підручника).

(Обговорення відповідей учнів.)

Б) Розвязування кросворду.

По горизонталі.1 Гриб, що росте на деревах.

3 Без якого гриба нема пиріжка?

4 Препарат, одержаний з грибів.

По вертикалі.2 Гриб – паразит.

5 Гриб, що псує продукти харчування людини.

VII.   Підсумки уроку, аргументація оцінок.

VIII.  Домашні завдання.

 Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа. Пар. 52, 53.

 

 

Джерела інформації:

  1. http://school.xvatit.com/
  2. http://tainoe.info/
  3. www.youtube.com
  4. uk.wikipedia.org pti.
  5. kiev.ua/.../555-trutoviki
  6. beaplanet.ru
  7. www.google.com.ua
  8. agronomist.in.ua
  9. www.propozitsiya.com
  10. www.agromage.com

 

Категорія: Розробки уроків | Додав: Катерина
Переглядів: 2805 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites