Опора і рух. Види скелета. Значення опорно - рухової системи
Хтось стрибає, хтось пливе,
Хтось літає, хтось повзе...
Мета уроку: ознайомити учнів з типами опорно-рухових систем у різних тварин, їх значенням; розвивати уяву, пам'ять, мислення, творчі здібності учнів, уміння знаходити інформацію, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виховувати інтерес до предмета, товариські стосунки, дисциплінованість.
Матеріали та обладнання: таблиці зображень тварин, анатомічні моделі скелетів тварин, черепашки молюсків, покриви ракоподібних.
Основні поняття: хорда, хребет, череп, грудна клітка, пояси кінцівок, хітиновий покрив, цитоскелет, гідроскелет, зовнішній та внутрішній скелет, опорно-рухова система.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф»: назвіть тварин, які пересуваються способами, згаданими в епіграфі.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Міні-вікторина. Уявіть змагання зі стрибків у висоту серед ссавців. Людина посяде в ньому почесне п’яте місце. На четвертому буде антилопа, на третьому - кенгуру, на другому - пума. Хто посяде перше місце з результатом 6 метрів? (дельфін)
III. Засвоєння нових знань.
1.Розповідь учителя.
Опорно – рухова система:
- типи симетрії, притаманні тваринам;
- рух безхребетних;
- опорно – рухова система наземних хребетних тварин;
- активний і пасивний політ;
- органи руху : ласти, хвостовий плавець.
2.Робота з текстом підручника (стор. 140 - 142)
3.Робота в групах
Завдання: скласти схеми опорно-рухових систем.
I група. Особливості будови опорно-рухової систами одноклітинних та кишковопорожнинних.
II група. Особливості Особливості будови опорно-рухової систами молюсків, членистоногих.
III група. Особливості будови опорно-рухової систами плазунів, земноводних.
IV група. Особливості будови опорно-рухової систами птахів, ссавців.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Практична робота №5. Порівняння будови скелетів хребетних тварин.
Заповнити таблицю (зразок)
Особливості будови скелети птаха
Відділи скелета
|
Назва кісток, особливості будови
|
Череп
|
Черепна коробка, очні ямки, дзьоб
|
Хребет:
|
|
— шийний відділ
|
Шийні хребці (11-25), рухливий, гнучкий
|
— грудний відділ
|
Грудні хребці, ребра, грудина, кіль
|
— попереково-крижовий відділ
|
Хребці зрослися і утворюють складний криж
|
— хвостовий відділ
|
Хвостові хребці (6-9) і куприкова кістка
|
Пояс передніх кінцівок
|
Дві воронячі кістки. 2 лопатки, 2 ключиці
|
Передня кінцівка
|
Плече, передпліччя, кисть
|
Пояс задніх кінцівок
|
Тазові кістки
|
Задня кінцівка
|
Стегно, гомілка, цівка, стопа з пальцями
|
Висновок: У зв'язку з пристосованістю до польоту у птахів спостерігається ряд особливостей у будові скелета: скелет птаха міцний та легкий. Деякі кістки зрослися між собою. Трубчасті кістки порожні, містять усередині повітря. Грудина має кіль, до якого прикріплюються м'язи, які приводять в рух крила. Цівка пом'якшує удар під час приземлення після польоту.
Особливості будови скелета жаби (зразок)
Відділи скелета
|
Назва кісток
|
Череп
|
Кістки черепа
|
Хребет
|
Відділи: шийний, тулубовий, крижовий, хвостовий
|
Плечовий пояс
|
Грудина, 2 воронячі кістки, 2 лопатки, 2 ключиці
|
Скелет передньої кінцівки
|
Плече, передпліччя, кисть
|
Пояс задніх кінцівок
|
Тазові кістки
|
Скелет задньої кінцівки
|
Стегно, гомілка, стопа
|
Висновок: У зв'язку з життям на суші та пересуванням за допомогою стрибків, скелет жаби мас ряд особливостей: широкий череп, короткий хребет, наявність поясів кінцівок, довгих задніх і коротких передніх кінцівок. Складність будови скелета пов'язана з переходом до наземноводного способу життя.
Після заповнення порівняльної таблиці учні дають відповіді на запитання та роблять висновок.
V. Домашнє завдання.
1.Опрацювати параграф 34 підручника для 7 класу, автор Л.І. Остапченко.
2.Виконати завдання в робочому зошиті.
3.Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення «Типи семетрії тварин», «Рух тварин».
VI. Підсумки уроку.
Рефлексія, оцінювання діяльності.
Скласти сенкан про опорно-рухову систему тварин.
Сенкан(японський вірш з п’яти строф) складається за такими правилами:
1. Перший рядок має містити слово, що позначає тему (зазвичай, це іменник).
2. Другий рядок являє собою опис теми, складається з двох слів (частіше прикметників).
3. Третій рядок виражає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів.
4. Четвертий рядок є фразою, що складається з чотирьох слів і виражає ставлення до теми.
5. Останній рядок складається з одного слова – синоніма, який передає сутність теми.
|